Przejdź do głównej zawartości

Ruch Autentyczny - warsztaty z Zuzanną Pędzich - zapraszamy

W ramach Międzynarodowej Konferencji "Oblicza Psychoterapii : Symbol, Ciało, Duchowość - Sandplay Therapy w leczeniu zaburzeń psychicznych i wsparciu rozwoju." zostały zorganizowane trzy warsztaty poświęcone technikom pracy psychoterapeutycznej z materiałem nieświadomym i ciałem. 

Ogromną popularnością cieszył się całodniowy warsztat Ruchu Autentycznego prowadzony 21.listopada 2013 roku przez Zuzannę Pędzich z Polskiego Stowarzyszenia Terapii Tańcem i Ruchem. 





Metoda Ruchu Autentycznego została zapoczątkowana przez Amerykankę -  Mary Whitehouse, tancerkę, propagatorkę myśli Jungowskiej, pionierkę Terapii Tańcem i Ruchem. 

Ruch Autentyczny bazuje na pracy w wewnętrznymi wyobrażeniami - aktywną wyobraźnią. Poruszający się zamyka oczy, skierowuje swoją uwagę do wewnątrz i podąża za wewnętrznym impulsem. Odkrywa w ruchu spontaniczne gesty, dynamikę, ekspresję i bezruch, podąża za wewnętrznymi impulsami i obrazami które pojawiają się w jego przeżyciu chwili obecnej. Ruch może rozpocząć się od impulsu, odczucia, gestu, obrazu czy wspomnienia i rozwija się w wyniku podążania za mądrością ciała. Świadek obserwuje ten ruch i akceptuje osobę w ruchu bez zastrzeżeń. Obserwuje ruch bez oceniania, będąc w kontakcie z własnymi odczuciami i obrazami, które w nim wywołuje ruch osoby poruszającej się. Spotkanie osoby w ruchu ze świadkiem odbywa się w atmosferze wzajemnej akceptacji i szacunku. Stwarza okazję do dotarcia do swojego prawdziwego Ja.

Ruch Autentyczny jest praktykowany na świecie jako forma medytacji, praktyki duchowej czy psychoterapii, w celu zwiększenia świadomości lub po to, by otworzyć się na swoją kreatywność i proces twórczy.




O prowadzącej warsztaty:

Zuzanna Pędzich - certyfikowana psychoterapeutka i superwizor DMT - psychoterapii tańcem i ruchem (studia magisterskie odbyła na wydziale DMT Uniwersytetu Rehampton w Londynie), współzałożyciel i wykładowca Instytutu DMT, w latach 2007-2010 sekretarz EADMT - Europejskiego Stowarzyszenia Terapii Tańcem i Ruchem.
Jako terapeuta tańcem i ruchem pracuje od 1997 roku. W latach 1997-2002 prowadziła choreoterapię w Klinice Nerwic oraz na Oddziale Dziennym Rehabilitacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Przez wiele lat prowadziła także terapię tańcem w Centrum Onkologii i w innych ośrodkach dla osób chorych na nowotwory, szkoliła członków Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii. W 2014 r. ukazała się dwutomowa Psychoterapia tańcem i ruchem pod jej redakcją (www.gwp.pl). Obecnie zajmuje się psychoterapią indywidualną i grupową (specjalizuje się w pracy z osobami z zaburzeniem lękowo-depresyjnym i z osobami po traumie), oraz szkoleniem i superwizowaniem psychoterapeutów tańcem i ruchem. Prowadzi autorskie warsztaty DMT oraz Ruchu Autentycznego, w Polsce i w Hiszpanii.



zdjęcia: adta.org

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Co to takiego? Pytajek i psychoterapia" bajka o psychoterapii dla dzieci i rodziców - W Pracowni Psychoedukacji!

Na tak postawione pytanie odpowiadamy w naszej nowej publikacji... Stowarzyszenie Pracownia Psychoedukacji przygotowało dla uczniów szkół podstawowych kolorową, ilustrowaną książeczkę o psychoterapii. Wydawnictwo stanowi również pomoc dydaktyczną dla nauczycieli oraz rodziców. Publikacja powstała dzięki dotacji z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Autorzy – specjaliści z Pracowni Psychoedukacji – chcą oswoić temat psychoterapii wśród najmłodszych. W prosty sposób wytłumaczyć dzieciom, na czym polega praca psychologa. Czego mogą się spodziewać dzieci w gabinecie terapeuty oraz o czym mogą z nim porozmawiać.Dorośli adresaci publikacji „Koleżanko, Kolego! Co to takiego…Pytajek i psychoterapia” - rodzice oraz nauczyciele znajdą w niej wskazówki i przydatne informacje na temat psychoterapeutycznej pracy z dzieckiem. Najmłodsi będą poszukiwać odpowiedzi na pytania z pomocą ciekawego świata psa Pytajka. Książeczka jest już dostępna w gabinetach pedagogicznych szkół podst

Poznawczo-behawioralna terapia par i małżeństw - szkolenie

W dniach 16-17 czerwca w siedzibie Pracowni Psychoedukacji odbyło się szkolenie z terapii poznawczo behawioralnej par i małżeństw. Szkolenie poprowadziła Pani Agata Engel-Bernatowicz z warszawskiego Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej (www.ctpb.pl). Psychoterapeuci poznali i doświadczyli w praktyce wiele wartościowych narzędzi, technik i metod przydatnych w pracy z parami przeżywającymi kryzys, odnieśli dużo korzyści z uczestnictwa.

Pierwsza książka o Terapii w Piaskownicy w Polsce.

Pracownia Psychoedukacji wraz z Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych TWIKS wydała książkę " Wprowadzenie do Sandplay Therapy - Terapia w Piaskownicy" pod redakcją Linde von Keyserlingk i Agaty Giza-Zwierzchowskiej. Dr hab. n. med. Krzysztof Rutkowski napisał w Przedsłowiu do publikacji: The Sandplay Therapy – termin tłumaczony w Polsce jako Terapia w Piaskownicy, jest dziś uznaną techniką pracy z materiałem nieświadomym. Korzeniami sięga psychoterapii dzieci oraz psychologii analitycznej C. G. Junga. Pozwala w bezpieczny i ustrukturowany sposób pracować z głębokim materiałem symbolicznym. Książka pod redakcją pani Linde von Kayserlingk – światowej sławy terapeutki – po raz pierwszy przybliża polskiemu czytelnikowi publikacje o terapii Sandplay. Ich autorami są zarówno doświadczeni terapeuci szkoleniowi, jak i terapeuci rozpoczynający pracę w piaskownicy. Książka jest efektem kilkuletniego projektu edukacyjno-terapeutycznego realizowanego w Szczecinie przez part