Przejdź do głównej zawartości

Polecamy książkę "Jak pomagać skuteczniej - psychologiczne aspekty pracy socjalnej" aut. Giza-Zwierzchowska, Symonowicz, Moroz

Przypominamy i zarazem polecamy książkę napisaną w 2007 roku przez specjalistów z naszego Zespołu - Pracownia Psychoedukacji.  

"Jak pomagać skuteczniej : psychologiczne aspekty pracy socjalnej" 


Autorzy:  Agata Giza-Zwierzchowska, Małgorzata Symonowicz, Elżbieta Moroz.





Książka została wydana przez szczecińskie stowarzyszenie - Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Jest zwartą, trzyczęściową pozycją liczącą 197 stron. Autorki poruszają w niej tematykę psychologicznych aspektów pracy socjalnej. 


W pierwszej części autorstwa Agaty Gizy-Zwierzchowskiej zostają omówione takie zagadnienia jak systemowe aspekty pomagania w pracy socjalnej, zjawisko oporu oraz etapy pracy z klientem. Nie mniej istotnym tematem zawartym w tym rozdziale jest zagadnienie syndromu wypalenia zawodowego u pracowników socjalnych. Autorka proponuje superwizję - jako formę zaczerpniętą z form szkolenia w zawodzie psychoanalityka i psychoterapeuty jako antidotum na w.w. problemy.

W drugiej części  publikacji, Małgorzata Symonowicz charakteryzuje ważne zagadnienie komunikacji i kształtowania się relacji interpersonalnych w pracy socjalnej. Opisuje rolę empatii oraz umiejętności rozwiązywania konfliktów w zespole. Zajmuje się jakże aktualnym dzisiaj wyzwaniem komunikacji międzykulturowej w pracy socjalnej.

Trzecią część publikacji wypełniła problematyka uzależnień od alkoholu, którą scharakteryzowała Elżbieta Moroz. Treść jest pomocna w diagnostyce uzależnień oraz rozumieniu wieloaspektowego funkcjonowania poszczególnych członków rodzin z problemem alkoholowym.  



Książka "Jak pomagać skuteczniej : psychologiczne aspekty pracy socjalnej" jest pomocnym narzędziem do rozumienia złożoności pracy socjalnej i niestety jej nakład szybko uległ wyczerpaniu. Obecnie nie jest już dostępna w regularnej sprzedaży, jednak można ją znaleźć w bibliotece. Polecamy!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Co to takiego? Pytajek i psychoterapia" bajka o psychoterapii dla dzieci i rodziców - W Pracowni Psychoedukacji!

Na tak postawione pytanie odpowiadamy w naszej nowej publikacji... Stowarzyszenie Pracownia Psychoedukacji przygotowało dla uczniów szkół podstawowych kolorową, ilustrowaną książeczkę o psychoterapii. Wydawnictwo stanowi również pomoc dydaktyczną dla nauczycieli oraz rodziców. Publikacja powstała dzięki dotacji z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Autorzy – specjaliści z Pracowni Psychoedukacji – chcą oswoić temat psychoterapii wśród najmłodszych. W prosty sposób wytłumaczyć dzieciom, na czym polega praca psychologa. Czego mogą się spodziewać dzieci w gabinecie terapeuty oraz o czym mogą z nim porozmawiać.Dorośli adresaci publikacji „Koleżanko, Kolego! Co to takiego…Pytajek i psychoterapia” - rodzice oraz nauczyciele znajdą w niej wskazówki i przydatne informacje na temat psychoterapeutycznej pracy z dzieckiem. Najmłodsi będą poszukiwać odpowiedzi na pytania z pomocą ciekawego świata psa Pytajka. Książeczka jest już dostępna w gabinetach pedagogicznych szkół podst

Poznawczo-behawioralna terapia par i małżeństw - szkolenie

W dniach 16-17 czerwca w siedzibie Pracowni Psychoedukacji odbyło się szkolenie z terapii poznawczo behawioralnej par i małżeństw. Szkolenie poprowadziła Pani Agata Engel-Bernatowicz z warszawskiego Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej (www.ctpb.pl). Psychoterapeuci poznali i doświadczyli w praktyce wiele wartościowych narzędzi, technik i metod przydatnych w pracy z parami przeżywającymi kryzys, odnieśli dużo korzyści z uczestnictwa.

Pierwsza książka o Terapii w Piaskownicy w Polsce.

Pracownia Psychoedukacji wraz z Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych TWIKS wydała książkę " Wprowadzenie do Sandplay Therapy - Terapia w Piaskownicy" pod redakcją Linde von Keyserlingk i Agaty Giza-Zwierzchowskiej. Dr hab. n. med. Krzysztof Rutkowski napisał w Przedsłowiu do publikacji: The Sandplay Therapy – termin tłumaczony w Polsce jako Terapia w Piaskownicy, jest dziś uznaną techniką pracy z materiałem nieświadomym. Korzeniami sięga psychoterapii dzieci oraz psychologii analitycznej C. G. Junga. Pozwala w bezpieczny i ustrukturowany sposób pracować z głębokim materiałem symbolicznym. Książka pod redakcją pani Linde von Kayserlingk – światowej sławy terapeutki – po raz pierwszy przybliża polskiemu czytelnikowi publikacje o terapii Sandplay. Ich autorami są zarówno doświadczeni terapeuci szkoleniowi, jak i terapeuci rozpoczynający pracę w piaskownicy. Książka jest efektem kilkuletniego projektu edukacyjno-terapeutycznego realizowanego w Szczecinie przez part